10 TIPŮ PRO MOTIVACI PŘI DLOUHÉM BĚHU

10 TIPŮ PRO MOTIVACI PŘI DLOUHÉM BĚHU

Dom Cadden – Vytrvalostní sportovec a powerliftingový šampion s více než 20 letou zkušeností a psaním různých publikací napříč zdravotnictvím, fitness a životním stylem.


Zlepšení vytrvalosti často znamená naběhat jednoduše více kilometrů, ale najít si čas a motivaci ke zvětšujícím se vzdálenostem může být někdy skutečnou výzvou.

V dnešním článku běžecký trenér Dom Cadden sdílí své tipy, které vám dodají oheň do žil, abyste zůstali motivováni při vašem dalším běhu. 

ROZDĚLTE SI ÚSEKY

Rozdělte si své dlouhé kilometry do kratších úseků a odškrtněte si je vždy, když je dosáhnete – může to být další rozcestník, nebo vrchol dalšího kopce. Nenechte se zahltit tím, že se zaměříte na celkovou vzdálenost před vámi. Místo toho se zaměřte na blízký bod, dostaňte se tam a pak vyberte další.

HLÍDEJTE SVOJE TĚLO

Věnujte pozornost tomu, co děláte; jak vaše noha dopadá na zem, na váš krok, držení vašeho těla. Jsou vaše ramena a krk uvolněný? Dýcháte zhluboka? Jak se pohybují vaše ruce? Musíte zpomalit, abys to všechno zvládli dohromady? Zaměření se na váš pohyb pomáhá vytvářet rytmus.

ZMĚŇTE TRASU

Vyzkoušení nové běžecké trasy pomáhá zmírnit nudu. Vyzve vás při různém terénu a umožní vám ocenit nové prostředí. I když nezměníte oblast, ve které běžíte. Změnou jednotlivé ulice, trasy, nebo směru vaší obvyklé trasy může udělat velký rozdíl. 

POUŽIJTE VIZUALIZACI

Představte si, jak dobíháte závod, nebo trénink a představte si, jaké uspokojení cítíte z toho, čeho jste dosáhli.

PŘIPOMÍNEJTE SI, PROČ TO DĚLÁTE

Jaká je vaše vnitřní motivace? Co vám běh dává, nebo umožňuje? Přemýšlejte o fyzických a duševních výhodách běhání – zdraví, kondice a uvolnění od stresu, abych jmenoval alespoň některé.

PLÁNUJTE

Přemýšlejte o tom, kdy zrychlíte, kdy zpomalíte, kdy se napijete a připravte si všechny „co když“ scénáře – to vám pomůže se soustředit a nepodlehnout, pokud se stane něco neočekávaného. Máte plán po doběhnutí? Včetně toho, na co se můžete těšit, až budete mít hotovo.

OPAKUJTE SI MANTRU

Vyberte krátkou frázi, která vám připomíná jednoduché věci. Mezi ultra-běžci je populární „jednu nohu před druhou“.

BĚHEJTE SPOLEČNĚ

S tréninkovým partnerem vyzkoušejte běh: tam a zase zpátky. Budete se tak navzájem motivovat. Nebo si dejte náskok a cestou zpět se snažte navzájem dohánět. To vás dovede k tomu, abyste se snažili běžet rycheji.

POSLOUCHEJTE HUDBU

Existuje mnoho studií o vhodné hudbě, rytmu a úderech za minutu pro různé aktivity, ale převažující věda je prostý fakt, že ať se při jakékoliv  hudbě cítíte dobře, pomůže vám to. Protože zlepší vaši náladu a přístup k tréninku.

DOPLŇTE PALIVO

Pravděpodobně jste slyšeli o výhodách tréninků bez glykogenu. Ale lidé při tomto typu tréninku vám řeknou, že je to fyzicky i psychicky náročné. Pokud to neuděláte úmyslně – a jednou týdně stačí – ujistěte se, že máte několik hodin před tréninkem dostatek sacharidů a pokud poběžíte delší dobu než 90 minut, vezměte si jednoduché sacharidy sebou na běh.

Přemysl Vida v 2XU kompresi a ohněm v žilách na svých cestách za poznáním