ZÁVODNÍ TIPY PRO TRIATLON – 3. ČÁST

ZÁVODNÍ TIPY PRO TRIATLON – 3. ČÁST

Ve části 3 této série elitní 2XU triatlonisté z celého světa dále sdílí své tipy, aby vám je umožnili co nejlépe využít při vašem velkém závodu.

DOPLNĚNÍ

Nyní, když plavání skončilo, je načase přemýšlet o jídle a pití, zejména pokud závodíte na delší vzdálenosti.

Mnoho našich triatlonistů navrhuje – pokud vám nevyhovují samostatné gely k doplnění energie, smíchejte je s vodou nebo s vaším oblíbeným závodním pitím.

„Pro závody na olympijskou vzdálenost beru dva gely 500 ml vody plus 500 ml Endura sportovního nápoje,“ říká Aaron Royle. „Ujistěte se, že na tréninku si nejdříve zkusíte, co je pro vás nejlepší, protože některým lidem nevyhovuje na žaludek pití a jídlo během závodu.“

Mnoho závodů je dobře zásobeno gely a dalšími doplňky a nápoji od sponzorů, ale Edith Niederfrinigerová upozorňuje, že pokud je zvažuje zařadit do svého doplnění, je nejlepší je vyzkoušet na dlouhých trénincích, abyste se vyhnuli překvapením během závodu.

„Ráda piji vodu (se solnými tabletami, pokud závodím ve velmi horkých podmínkách) a také nějaké energetické / elektrolytové nápoje s aminokyselinami, jako je GU Roctane, a navíc beru GU gel každých 30 minut při jízdě na kole a při běhu,“ Říká Edith, která závodí na Ironman tratích. 

„Soustředím se na jídlo a pití během závodu, i když nemám pocit, že to potřebuji,“ říká Thomas Gerlach, další závodník na tratích Ironman. „Váš žaludek však dokáže vstřebat tolik, kolik spotřeboval.“ V určitém okamžiku se jídlo začíná znovu vracet a to je pro mě upozornění, abych trochu ubral.“

KOLA SE TOČÍ 

Je důležité znát a porozumět závodním pravidlům a předpisům na kole. Snadno můžete neúmyslně porušit pravidlo draftingu, ale pokud to závod umožňuje, můžete také trénovat, abyste „jízdu v háku“ co nejlépe využili.

Mnoho našich sportovců tvrdí, že investice do měřiče výkonu je nejlepším způsobem, jak si stanovit tempo na kole (což se stává důležitější v delších závodech), i když monitory srdeční frekvence jsou také možností.

„V ideálním případě nechcete trávit delší dobu nad plánovanými závodními watty nebo srdeční frekvencí,“ říká Thomas. „Hlavním cílem Ironmana je, že se máte cítit lehce – mělo by to být obtížné, až když se dostanete k druhé polovině maratonu.“

Když se blíží přechod, existuje několik jednoduchých způsobů, jak odvrátit obávané „vláčné nohy“, které se objevují při odstartování běhu.

„Asi 2 km od přechodu přenastavte na menší rychlostní stupeň a začněte točit při opravdu vysokém tempu,“ říká australský triatlet Dylan Evans.

NEPŘEHŘÁT SE

Pokud jsou je příliš horko, potřebujete plán na kontrolu tělesné teploty a výkonu.

Pokud cestujete ze zimy do tepla, jak často jezdí Taupo Graham O’Grady, je nejlepší se začít připravovat brzy.

„Dostaňte se na místo závodu brzy – i když nebudete úplně v synchronizaci s počasím, dává vašemu tělu mnohem lepší šanci se přizpůsobit, než kdybyste se ukázali den před závodem,“ říká Graham, který upřednostňuje půl Ironmany. „Hydratace je další klíč.“Rád začínám hydratovat týden před závodem, což zahrnuje pití spousty koktejlů jako náhrada jídla, a pití nízkokalorických elektrolytů.“

„V den startu omezuji zahřívání před závodem, abych se pokusil udržet můj srdeční tep nejnižší co nejdéle.“ Při přípravě nosím také méně oblečení a dokonce si dám si studenou sprchu.

„Během závodu udržujte pomalé, konzistentní tempo – použijte monitor srdeční frekvence, který vám pomůže udávat tempo, pokud si nejste jisti svým pocitem.“ Je lepší obětovat pár minut, než do cíle dojít, protože jste se přehřáli, “říká Graham.

To, co budete nosit, samozřejmě také ovlivňuje vaši úroveň pohodlí při vysokých teplotách.

„Závodím v 2XU Tri Singletu, protože má chladicí vlastnosti, které pomáhají kontrolovat moji teplotu,“ říká Graham, ale bez ohledu na to, jak dobře je vytvořená tkanina pro rychlé schnutí a ochlazení těla, můžete vždy přidat trochu staré školy.

„Rád házím kostky ledu na můj vršek, nebo do kalhot,“ říká australský Ironman a sportovec Todd Israel. „V 2XU zjistím, že tam led na chvíli zůstane – v Ironmanu máte běžně při běhu asistenční stanice každé 2 km.“ Pomáhá také polévání hlavy nebo čepice ledovou vodou.“

PŘI BĚHU

Po všem plavání a jízdě na kole máte větší šanci při běhu „narazit do zdi“, takže většina našeho týmu má stejné varování: zjistěte, jaké jsou vaše limity v tréninku, a pak se držte svého plánu.

Thomas Gerlach vždy navrhuje, aby lidé investovali do hodinek s GPS, takže přesně víte, jak rychle běžíte, abyste se vyhnuli delší době nad cílovým závodním tempem. Pro prvních 8 kilometrů Ironman běhu nastaví hodinky o 20 sekund pomaleji než je tempo cíle, aby se ujistil, že se dostane do svého tempa.

Brendan Sexton rád kontroluje své tělo, aby se ujistil, že používá techniky, na kterých pracoval při tréninku.

„Používám krátké postřehy, jako je“ dýchej „a“ uvolni ruce„, abych si připomněl, jak kontrolovat své dýchání a uvolněně běhat. 

Mějte na paměti, že i když je dobré mít plán, existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit vaše tempo závodu. Například to, zda jste se drželi svého plánovaného výkonu / rychlosti na kole, pokud vaše výživa fungovala a jak velké je horko / nebo silný vítr.

Australský triatlonista Adriel „Bacon“ Young zdůrazňuje, že je důležité, aby začátečníci byli trpěliví a nezaměřili se na předběhnutí co nejvíce soupeřů.

„Podívejte se pouze na osobu před vámi (za předpokladu, že nevyhráváte!).“ Před stanovením nového cíle se zaměřte na to, abyste se dotáhli na závodníka před vámi.

Na delších vzdálenostech je klíčem nenechat si ovlivnit váš plán závodu, dokud nebudete připraveni na závěrečný běh do cíle.

„Pokud závodíte na konkrétním místě a někdo váš předbíhá, pak je mým jednoduchým pravidlem, že s nimi nikdy nedržím tempo, dokud nemám odběhnuto tři čtvrtiny vzdálenosti,“ říká Thomas Gerlach.

Jakmile skončíte, nezapomeňte na svou regeneraci – začněte jíst, rehydratovat a vklouzněte do kompresního zařízení prvních 15 minut po proběhnutí cíle.