projekt Havaj

projekt Havaj

Havajský Ironman neodpouští chyby. Kvůli své délce a podmínkám na ostrově Big Island je považován za nejtěžší jednodenní závod na světě. Také proto při něm můžeš pozorovat v akci ty nejlepší technologie, jaké se právě ve sportovním světě pohybují.

Vlny se lámou o kameny s takovou silou, že kapky Tichého oceánu dopadají až na stánky ironmanské vesnice, která funguje jako expo a vyrostla přímo na pobřeží. Nad střechy stánků si vítr pohrává s palmami a kolem nich procházejí stovky triatlonistů.

Terenzo Bozzone

Desítky značek tu prezentují produkty, které by triatlonistům i běžcům měli pomoci k lepším výkonům. Někteří zkoušejí regenerační kalhoty, jiní objevují nové druhy výživy a někteří vedou svá neskutečná kola na servis. Jejich stroje vypadají jako z jiné planety. Vizionářský design, kosmické technologie a výrazné barvy – jsou tu vidět kola ozdobená egyptskými hieroglyfy, se svítivě zelenou metalízou či s logem havajského Ironmana.

Triatlonové speciály jsou ale jen vrcholem pyramidy. Stejným způsobem tu vědecké technologie promlouvají do běžeckého vybavení. Dokonalou ukázkou toho jsou dvě značky, jejichž zakladatelé byli ještě nedávno profesionálními účastníky triatlonových závodů. Po ukončení svých sportovních kariér ale začali hledat cestu, jak usnadnit svým následovníkům drsné fyzické výkony.

Jeden se jmenuje Olivier Bernhard a je spoluzakladatelem běžecké značky On.

Druhým je Australan Jamie Hunt, který je zakladatelem značky 2XU.

Terenzo Bozzone –  aklimatizace na teplo

Oba dokázali během několika let vybudovat celosvětové značky a oba mají zápal pro jednu věc: vývoj dokonalých a efektivních technologií. A obě jejich značky jsou v Koně vidět na každém kroku – jejich DNA je totiž spojená s triatlonem. Také proto jsme je přizvali ke spolupráci na tomto projektu.

Kosmické technologie z Austrálie

Pamatujete ještě, když se v plaveckém světě objevily tzv. „žraločí“ plavky, se kterými závodníci lámali jeden světový rekord za druhým. O podobnou revoluci se se svými tkaninami snaží australská značka 2XU také v běžeckém světě.

Ve spolupráci s hvězdnými sportovci, mezi které patří třeba Jihoafričan Terenzo Bozzone nebo Dánka Maja Stage Nielsenová, představuje technologie, které klidně můžeme za kosmické. Na jejich vývoji se totiž podílí Univerzita RMIT a Australský sportovní institut. To všechno s cílem vytvořit nejpokročilejší tkaniny.

Terenzo Bozzone – jak se připravit na výkon

V 2XU se totiž celá řada věcí odehrává ve vědecké rovině, proto jsou jejich tvrzení opřena o přesné grafy z laboratoří. Pro zajímavost si vezměme technologii MCS, která je tady na Havaji vidět nejen na triatlonových kombinézách, ale také na běžecký kraťasech. Co tedy o ní víme: že se jedná o elastický materiál, který lemuje kompresní textilii a poskytuje tak další, ovšem přesně cílenou kompresi.

A teď co říkají vědecká měření:

  • má 2x pevnější tkaninu, díky které dochází k menšímu množství svalových poškození
  • zajišťuje o 9 % delší vytrvalost
  • o 33 % zrychluje regeneraci

Když se sport potkává s vědou, dějí se úžasné věci. A tady na Havaji je to na triatlonovém vybavení vidět na první pohled. I to dělá z Ironmana závod, jakým dnes je.

Když vás totiž čeká 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů na kole a 42 kilometrů výhni v rozpálených lávových polích, jste rádi za každou povolenou pomoc, která vám pomůže dostat se do cíle v co nejlepším čase. Také díky tomu se ironmanské časy na Havaji stále zrychlují a už klesly pod neskutečných 8 hodin! Mají na tom zásluhu i značky, které pro ně vyvíjejí ty nejlepší technologie a které jsou tu vidět.

Epizoda číslo 3 vyšla v magazínu RUN

Terenzo Bozzone & RIDE ON #ROADTOKONA